• Dr.Ami Barak

ניתוחים פלסטיים בגיל צעיר

עודכן: 5 בפבר׳ 2019

מהם הניתוחים הפלסטיים הפופולאריים בקרב צעירים וצעירות, ומאיזה גיל מומלץ להתחיל?

גיל ההתבגרות ידוע כתקופה מורכבת שטומנת בחובה התמודדויות רבות. אחד התחומים העיקריים אשר מעסיקים את בני הנוער ביום יום הוא המראה החיצוני, ויש לו השפעה רבה גם על אספקטים נוספים בחיי המתבגרים.

תרבות הרשתות החברתיות והסלפי, בה מעלים תמונות מדי יום, משתפים ומתעדים בכל רגע, גורמת לכך שהיום, הרבה יותר מבעבר, המראה החיצוני משחק תפקיד ומשפיע על תחושת השייכות, על ההשתלבות בחברה, ובעיקר על ההרגשה האישית והביטחון העצמי.

בגלל החשיבות הרבה של המראה החיצוני, וכמו כן בזכות ההתקדמות האדירה שחלה בתחום הניתוחים הפלסטיים בעשור האחרון, המתבטאת בתקופת החלמה קצרה יותר ותוצאות ברמה הגבוהה ביותר, בני נוער וצעירים רבים פונים לניתוחים הפלסטיים לשיפור המראה וההרגשה כאחד.

ד״ר עמי ברק, מנתח פלסטי ורופא בכיר בבית החולים בני ציון בחיפה, מסביר: ״ב-20 השנים האחרונות קיימת עלייה משעמעותית במספר הצעירים המבקשים לעבור פרוצדורות או ניתוחים (20-30%), והגילאים– יורדים. הדבר בולט במיוחד בחודשי הקיץ ובחופשות החגים.״

אם בעבר היו הניתוחים הפלסטיים נחלתם של בני העשירון העליון בלבד, הרי שכיום עלותם מאפשרת גם לבני המעמד הבינוני והנמוך לעבור את הפרוצדורה המבוקשת מבלי להיקלע לקשיים כלכליים נרחבים ולעיתים אף בעזרתן של קופות החולים המממנות חלק מהטיפול.


בנים לעומת בנות:

לעומת האוכלוסייה הבוגרת, שבה הנשים הן עדיין עיקר המנותחות, בקרב הצעירים החלוקה שווה למדי, שכן תדמית הגוף החשובה אינה פוסחת על הבנים המבקשים להראות טוב לפחות כמו הבנות.

בנים רבים עוברים ניתוחים להצמדת אוזניים או גניקומסטיה (ניתוח חזה לגבר) בעוד מגילאי 20 ואילך הבנות מתחילות לפתוח פערים בעיקר עם הניתוחים להגדלת חזה.


הניתוחים הפופולאריים בבני נוער:

ניתוח להצמדת אוזניים: מדובר בניתוח שהפציינטים שלו הם כמעט תמיד הצעירים ביותר – החל מגיל 7, והם עושים הכל כדי להסתיר את האוזניים הבולטות, אם על ידי חבישת כובעים או גידול שיער ארוך. ניתוח להצמדת אוזניים נעשה בהרדמה כללית ואורך כשעה. ד״ר עמי ברק, מומחה ברמה בינלאומית בתחום ניתוחי אוזניים כולל הצמדת אוזניים ושחזור אוזניים, מפרט: ״במהלך ניתוח הצמדת אוזניים מבצעים חתך מאחורי האוזן, מסירים את הסחוס העודף ותופרים בתפרים הנעלמים מעצמם שבוע -שבועיים לאחר מכן. לאחר הניתוח נדרשת חבישה של שבוע. לאחר מספר שבועות, הנפיחות יורדת ואפשר לחזור לשגרה.״


גניקומסטיה: ניתוח להסרת רקמת שד עודפת בקרב נערים מתבגרים. למרות שהתופעה חולפת ברוב המקרים מעצמה עד גיל 20, הרי שמרבית בני הנוער הסובלים ממנה אינם מעוניינים להמתין עד אמצע השירות הצבאי. זאת בשל המראה המביך המקנה להם תדמית גוף ירודה מאוד - עמידה מכופפת ושמוטה, ובשל הימנעותם מבילוי בים והשתתפות באירועים חברתיים. על כן, במקרים יוצאי דופן, כשמדובר בבעיה משמעותית, ניתן להתנתח בגילאים צעירים יותר. הניתוח אורך כשעה וחצי, מתבצע בהרדמה כללית ובמהלכו מסירים את רקמת השד העודפת דרך העטרה. במקרים מסוימים משלבים גם שאיבת שומן מהאזור.


הגדלת חזה: ניתוח הגדלת חזה הוא הפופולארי בין הניתוחים שמבקשות לעבור צעירות בגילאי 18-30 לחייהן. הניתוח נעשה בהרדמה כללית ואורך כשעה ובמהלכו מוחדרים שתלי סיליקון אל המישור שמתחת לשריר החזה. התפרים נספגים לאחר כשבועיים, המנותחת נחבשת ולאחר מכן עליה להתהלך בחזיית ספורט לתמיכה בחזה החדש. לאחר מספר שבועות הנפיחות והמתח יורדים והתוצאה הסופית מתחילה להיראות.


ד״ר עמי ברק: ״למעלה מ- 50% מהמנותחות מבקשות לעבור הגדלת חזה בתחילת שנות ה- 20. קיימת חשיבות רבה לעבור את הניתוח בגיל בוגר, כדי להגיע לתיאום ציפיות נכון ולהתאים את המראה וגודל השתלים למטופלת.״

תיקוני א-סימטריה בשדיים: מבוצעים בגילאים צעירים יותר – בהתאם למקרה ולהמלצת הרופא המטפל. במקרים אלה, מעורב בקבלת ההחלטה פסיכולוג, והניתוח יוצא לפועל אם אמנם מדובר בעיוות קשה של א-סימטריה או כאשר שד אחד לא מפותח או מעוקם, לדוגמה. במקרים כאלה, יש מקום לבצע תיקון על ידי החדרת שתל לצד הלא מפותח ולעיתים אף לבצע הרמה.


הקטנת חזה: נערות ונשים צעירות בעלות חזה גדול באופן משמעותי אשר גורם להן לתחושת אי נוחות, כבדות, ועלול להוביל אף לבעיות אורתופדיות וכאבי גב, זאת בנוסף להשפעתו על הדימוי והבטחון העצמי, בודקות פעמים רבות את האפשרות של ניתוח פלסטי.

הקטנת חזה היא ניתוח מורכב שבו מזיזים את הפטמות ומפסלים מחדש את מראה השד, על מנת ליצור מראה שד פרופורציונלי לגוף, המאפשר למטופלת נוחות רבה יותר, ועוזר להקל על התופעות הלא נעימות אשר הטרידו אותה.

חשוב לקחת בחשבון כי בעקבות הניתוח נותרת צלקת "עוגן" ועלולים להיווצר קשיים בהנקה בעתיד בשל הסרה של חלק מרקמת השד וצינוריות החלב. על כן, ניתוחי הקטנה מבוצעים רק במקרים נדירים של נערות צעירות עם חזה גדול בצורה יוצאת דופן שמפריעה להן, ובהתאם להמלצת הרופא המטפל ופסיכולוג.


ניתוח אף: האף הוא האיבר שקובע את מראה הפנים יותר מכל, ועל כן ניתן לבצע את הניתוח מגיל 16 ואילך – הן כי בתקופה זו מסתיימת צמיחת הפנים וגם בשל המרכיב הנפשי והצורך להבטיח כי המנותחים יהיו בוגרים דיים לעבור את השינוי. חשוב להקפיד להתאים את האף למבנה הפנים של המטופל/ת כדי לקבל הפרופורציה הנכונה, ולוודא שלא יבקשו להידמות לכוכב טלוויזיה או פליט ריאליטי.

גם במקרה זה, הניתוח מתמקד בהסרת הסחוסים מהם בנויות עצמות האף הבולטות. הניתוח נעשה בהרדמה כללית או מקומית ואורך כשעה וחצי עד שלוש שעות (תלוי במקרה), מבצעים את הפעולה דרך הנחיריים – מה שמונע את הצלקות החיצוניות.


תקופת ההתבגרות היא תקופה משמעותית בעיצוב האופי של המתבגר ויש לה השפעה מהותית לטווח הארוך. ניתוח פלסטי בגיל זה, הוא החלטה שיש לשקול בכובד ראש ולשתף בה את הקרובים המשמעותיים לבן הנוער, בגלל השפעתה הנרחבת על הנער/ה.

חשוב עוד בשלב הבדיקה וההתעניינות לחקור לעומק את הנושא, להתייעץ רק עם רופא מומחה, ולוודא שהוא חבר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית.

172 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
Button