• Dr.Ami Barak

ניתוח להסרת עודפי עור לאחר הרזיה

עודכן: 21 באוג׳ 2018

מטופלים שעוברים ניתוחים בריאטריים לקיצור הקיבה, יורדים במשקלם באופן מסחרר, אך נותרים בדרך כלל עם כמויות גדולות של עודפי עור שאינן מחמיאות למראה החדש ומפריעות להם לתפקד, ניתוחים פלסטיים להסרת עודפי העור נעשים לאחר שהמשקל התייצב ומאפשרים גם לעצב ולחטב את הגוף כדי להקנות לו שוב מראה יפה ואסתטי.

ניתוחים בריאטריים לקיצור קיבה, הפכו בעשור האחרון לטרנד פופולרי ופתרון נוח לסובלים מעודף משקל קיצוני הגובל בסכנה בריאותית. ניתוחים אלה הנעשים על ידי כירורגים, מקטינים באופן משמעותי את נפח הקיבה וגורמים לירידה מהירה במשקל, של כ-30-70 ק"ג בממוצע. התוצאות גורמות בדרך כלל שביעות רצון רבה למנותחים, אולם עשרות הקילוגרמים שנשרו מהם, מותירים אותם עם עודפי עור ניכרים אשר יוצרים מראה "תלוי" של העור בעיקר באזורים כמו הפנים והצוואר, החזה, הבטן והירכיים. עודפים אלה אינם אסתטיים, לא מאפשרים למנותחים להלך בבגדים צמודים או קצרים, ומפריעים להם בדרך כלל גם לתחושה הפיזית.


מדוע נוצרים עודפי העור?

ההשמנה המסיבית גרמה למתיחה קיצונית של העור לאורך השנים לאחר ההרזיה העור נותר תלוי באזורים שונים ונראה כעודפים. מראה העור העודף נגרם בשל אבדן התכונות האלסטיות של העור וחוסר יכולתו "להתכווץ" לממדים החדשים. לאחר שהחולים (כן השמנת יתר חולנית היא מחלה לכל דבר ועניין) ממצים תקופה האורכת בדרך כלל כשנה, במהלכה הם מייצבים את משקלם החדש והרצוי, מרביתם מגיעים לכירורג הפלסטי על מנת לעבור ניתוח אשר יסיר את עודפי העור. כל אזור בגוף הוא פוטנציאל לצניחה, תלוי במבנה גופו של המנותח ובכמות הקילוגרמים שנשרו ממנו.


כיצד מתבצע הניתוח?

 לאחר תשאול המנותח ובדיקת מצבו הגופני, מחליטים הרופא והמנותח על האזורים שינותחו ראשונים, בהתאם לאזורים שמפריעים לו מבחינה תדמיתית או פיזית. בניתוח מעין זה לא נהוג לנתח יותר מאשר אזור-שניים, מכיוון שכל אזור מצריך טיפול של כמה שעות, מה שהופך את הניתוחים הללו לארוכים במיוחד. כמו כן, עדיף לאפשר למנותח להתאושש, לבדוק את מצב העור וההחלמה ולהמשיך ליעד הבא. בדרך כלל, בוחר המנתח אזור "גדול" שממנו יש להסיר עודפים רבים, ומשלב עוד אזור "קטן", למשל – חזה וזרועות, בטן וזרועות וכדומה. לפני הניתוח, אשר נערך בהרדמה מלאה, משורטטים האזורים המתוכננים להסרה. הדבר נעשה בעמידה על מנת לקבל מצב אמיתי ככל האפשר בעזרת כוח הכבידה, של כמויות העור. במהלך הניתוח, מסלק הרופא עודפי שומן שעוד נותרו, מחזק את הרקמות העמוקות במידה וצנחו עם העור ואת השרירים שחלקם הפכו רפויים. כשמדובר בעודפי עור ללא כריתה מאסיבית של שומן או רקמות, אפשר להתרכז בניתוח גדול ומורכב יותר.


האזורים המנותחים

אחד הניתוחים השכיחים לאחר ניתוחים בריאטריים הוא ניתוח לשיפור מצב החזה והשדיים, אותו עוברים נשים וגברים כאחד. במהלך ירידה מסיבית במשקל, החזה נוטה להתרוקן, צונח כלפי מטה, ויוצר חוסר נוחות בחזה ומראה לא אסתטי. בקרב גברים החזה יוקטן ואילו בקרב הנשים החזה יתמלא והפטמה תקובע מחדש. אזור הבטן הוא אזור אופייני נוסף אולי השכיח ביותר לטיפול, אשר מבטא רפיון קיצוני ועודפי עור ניכרים הצונחים מעבר לבטן ויוצרים אי נוחות בלבישת בגדים. גם הזרועות מידלדלות ויוצרות עודפים וכמו כן, ניתן לראות עודפי עור גדולים באזור הירכיים . בניתוחים להסרת עור עודף מהבטן – לעומת מתיחת בטן קלאסית, הצלקת באזור הבטן התחתונה תהייה קווית, תימשך עד לצדי הגב וכן עלולה להיות גם צלקת אנכית במרכז הבטן. באזורי הזרועות והירכיים התפרים ייעשו בחלק הפנימי על מנת שלהן להסתיר אותן ככל האפשר. צניחת העור באזור הפנים והצוואר, מצריך ניתוח רגיל להרמת פנים וצוואר.


מה חשוב לזכור?

ניתוח להסרת עודפי עור לאחר ירידה מסיבית במשקל הוא ניתוח בכמה שלבים, ויש להתאזר בסבלנות עד שמגיעים לתוצאה הסופית, לאחר מספר חודשים. בשל רגישות העניין והחשיבות בביצוע ניתוח מדויק כדי להעניק לגוף שוב פרופורציות נכונות, חשוב לבחור מנתח המומחה לתחום, מוכר ומומלץ, המשתייך  לאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית. חשוב לתאם את הציפיות עם המנתח, קרי: להבין שאחרי ניתוח מעין זה יישארו צלקות, ומאידך – החזרה למשקל תקין ומראה נורמלי, גם במחיר הצלקות היא נעימה. חשוב להיכנס לניתוח במצב נפשי מאוזן, ובידיעה ברורה מהם השלבים הנדרשים מהתהליך .הגילאים המומלצים: מגילאי 20 ומעלה. מומלץ להקדים ולעשות את הניתוח בגילאים צעירים  שאז העור עדיין במצב אלסטי יחסית וההחלמה תהיה קלה וטובה יותר.100 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
Button